Sajtómegjelenés
Kiprovokált megszállás – az Egyesült Államok és Magyarország 1942-1944
2024.07.27.
Katolikus Rádió
A legutóbbi időkig a közgondolkodásban és a történetírás egy részében is fennmaradt a stigma: Magyarország Hitler utolsó csatlósa. Ez a gondolat régi és újonnan előkerült források fényében alapos revízióra szorul. Kállay Miklós kormányzata 1944 márciusában kész volt megadni magát az angolszász szövetségeseknek és ezzel egyben a Szovjetuniónak is, hiszen Moszkva tájékoztatást kapott a megadásról szóló megbeszélésekről. A tervet a német megszállás hiúsította meg. Kevéssé ismert, hogy a szövetséges hatalmak Magyarország német megszállása érdekében erőltették a kiugrást. A Hitlerrel történő szakítás fejében viszont semmilyen ellentételezést nem kínáltak.
A történtekről rendezett Intézetünk Rubicon-estet júliusban, amely során főképpen az amerikai és nem a magyar látószögön keresztül mutatták be az eseményt, amelyen Borhi László és Nánay Mihály beszélgettek.
Az esemény kapcsán intézetünk munkatársát Nánay Mihály a Katolikus Rádiótól kérdezték. A beszélgetés ide kattintva hallgatható vissza (30:20-tól).