Rubicon Online
Richter Gedeon és a magyar gyógyszeripar kapcsolata
2025.03.27.
Sándor Márta
A gyógyszeripar történetét gyakran csak kémiai szempontból vizsgáljuk, és kisebb hangsúlyt kap annak történeti megközelítése. Pedig a gyógyítás és a gyógyszerek története az emberiséggel egyidős. A XVIII. század végén – még az ipari gyógyszergyártás és a szintetikus készítmények megjelenése előtt – a gyógynövényes készítmények élték az aranykorukat. A növényi és állati eredetű gyógyszerek iránti lelkesedés a XIX. században sem csökkent. Ebben az időszakban jelent meg az organoterápia is, amely állatok belső elválasztású mirigyeiből készült kivonatokkal történő gyógyítást jelenti. Ennek a gyógykezelési módnak volt az egyik legnagyobb magyarországi úttörője Richter Gedeon, de ennél sokat többet is köszönhetünk neki: gyakorlatilag a modern magyar gyógyszeripar létrehozását is.
Mit érdemes tudni Richter Gedeon életéről? Miképpen vált sikeressé a gyógyszergyárra? Hogyan halt meg a nagy alapító?

Forrás: Fortepan/MZSL/Ofner Károly
Richter Gedeon élete
A Richter Gedeon által alapított cég immár 124 éve töretlenül működik. (Bár az első hazai gyógyszergyárat Wágner Dániel alapította 1852-ben a Soroksári úton, az csak 1912-ig működött). Richter pályafutása gyógyszerészként indult: a tulajdonában lévő Sas Patikában hozta létre első preparatív (előkészületi) laboratóriumát, amely a későbbi Richter Gedeon Gyógyszergyár alapját képezte. Hasonló vállalkozási modell már korábban is létezett, például az 1668-ban, a németországi Darmstadtban alapított Merck gyógyszergyár, amely az Angyal patikából nőtte ki magát.
Richter Gedeon 1872. szeptember 23-án született egy földbirtokos zsidó kereskedőcsalád gyermekeként. Édesanyja születésekor gyermekágyi lázban hunyt el, egy évvel később pedig apja is meghalt kolerában. A három árva gyermeket nagyszüleik Gyöngyösön nevelték fel. Richter a gyöngyösi ferences gimnáziumban tanult, és gyógyszerészgyakornokként kezdett dolgozni. Bár a gimnázium nem adott érettségit, a Kolozsvári Egyetemen gyógyszerészeti vizsgát tett, majd felvételt nyert a Budapesti Tudományegyetem gyógyszerészkarára. A tanulmányait követően külföldi tanulmányútra indult, amely során Németországban, Franciaországban és Olaszországban sajátította el az organoterápia módszereit.
A Richter-gyár megalapítása
1901-ben, hazatérése után feleségül vette Winkler Annát, egy szegedi zsidó fűszerkereskedő lányát. Az ő hozománya és a saját családi öröksége lehetővé tette számára, hogy megvásárolja az Üllői úton található Sas Patikát. Bár a patika a város peremén helyezkedett el, gyorsan ismertté vált, valószínűleg együttműködött a közeli nőgyógyászati klinikával is.

Sas Patika. Forrás: Richter Gedeon Látogatóközpont és Múzeum
1902-ben került forgalomba Richter első készítménye, a Tonogen Suprarenale, amely egy adrenalin alapú gyógyszer volt. A kezdetektől fogva nagy hangsúlyt fektetett az originális kutatásra, különösen a nőgyógyászati készítmények terén.
1906-ban Richter megvásárolta Kőbányán a Cserkesz utca 63. szám alatti telket, ahol felépítette első gyógyszergyárát.

Forrás: Richter Gedeon Látogatóközpont és Múzeum
A vállalat 1907-ben kezdte meg működését, és 1908-ban már Milánóban megnyitotta első külföldi képviseletét. A 1930-as évekre saját gyáregységei működtek Mexikóban és São Paulóban is.
A Richter-gyár sikerei és történelmi kihívásai
A cég két ikonikus terméke a Kalmopyrin és a Hyperol volt. Az 1914-ben kirobbant első világháború alatt a Hyperol – egy szilárd fertőtlenítőszer – rendkívül keresett lett, mivel könnyen szállítható és tárolható volt a frontvonalon. A vállalat mindkét világháborúban jelentős gyógyszeradományokkal támogatta a katonákat.
Richter Gedeon mindig az emberek egészségének és életének megőrzését tartotta szem előtt. 1923-ban cége családi részvénytársasággá alakult, így függetlenné vált a külső befektetőktől. 1929-ben a spanyol világkiállításon aranyérmet nyert a Hormogland termékcsaláddal, és ugyanebben az évben Horthy Miklós kormányfőtanácsosi címet adományozott neki.

Forrás: Richter Gedeon Látogatóközpont és Múzeum
A vállalatot azonban a második világháború idején súlyosan érintették a zsidótörvények. 1939-től a törvények értelmében Richter nem vezethette tovább saját cégét, és 1942-ben kitiltották a gyárból. 1943-ban Angelo Rotta pápai nuncius próbálta meggyőzni, hogy hagyja el az országot, de Richter nem akart távozni.

Richter Gedeon gyógyszerész, a modern hazai gyógyszeripar megteremtőjének emléktáblája, annak a háznak a falán, ahonnan 1944. december 30-án elhurcolták kivégezni. A bronz relief Buda István alkotása. Felavatva: 2009. december 7-én. Budapest, XIII. ker. Katona József utca 21. Forrás: Wikimedia Commons
1944. december 30-án a nyilasok betörtek a nemzetközi gettóba, és elhurcolták Richter Gedeont az Andrássy út 60.-ba, ahol kihallgatták és megkínozták. Ezt követően a nyilasok más zsidó foglyokkal együtt a Duna-partra vezették. A Zoltán utca magasságában megállították a menetet, és a férfiakat különválasztották a nőktől. Richter Gedeont társaival együtt a folyó partjára kísérték, majd a jeges vízbe lőtték. Holtteste sosem került elő, 72 éves volt. Felesége túlélte a holokausztot, de soha nem tudta feldolgozni férje elvesztését.