Vitaestek
Repülés és propaganda a két világháború között
2022. 05. 26.
Dr. Kovács Örs
A két világháború között a repülés hőskorában járunk. A korszak hatalmas technikai fejlődése, számtalan találmánya és a találmányok használhatósága élénken foglalkoztatta a közvéleményt.
A világháború legsikeresebb pilótái az úgynevezett ászok – akik legalább öt ellenséges gépet már megsemmisítettek –, lelkesítő előadásaikkal és hadikölcsönök reklámozásával egyszerre tartották a lelket a fronton szolgálókban és a hátországban, valamint a segítették a háború finanszírozását.
Ekkor a hatalmas távolságok miatt egyre népszerűbbé vált a repülés Amerikában. A repülőgépek folyamatosan fejlődtek, a vázuk az 1920-as évek végére már annyira megerősödött, hogy újra egyszárnyú gépeket kezdtek gyártani.
A szárazföldi közlekedést megkönnyítő autók elterjedése után egyre nagyobb lett az igény a légiközlekedés kialakítására. Utasszállítás és a légipostai szolgáltatás is ebben az évtizedben kezdett kiépülni.
Mindezt nagyban elősegítette a sok kísérletező pilóta, akiknek tapasztalatait a repülés hasznosításában fel tudták használni.
A közönség számára pedig mágikus jelenségnek tűnt a repülés, a sajtó által is megénekelt repülési kísérleteket hatalmas érdeklődés övezte. A vállalkozó pilótáknak jelentős anyagi ráfordítást jelentett a repülés, így a folyamatos hírverés az első perctől kezdve érdekükben állt.
A bejelentett célok elérését általában pénzdíjjal honorálták – gyakran azon sajtótermékek kiadói, akik elsőként számolhattak be az eseményről, ezzel növelve példányszámukat. A kockázat pedig abból fakadt, ha sikertelen volt a vállalkozás: ennek esélye jóval magasabb volt a korszakban, mint a sikeré. A politikai propaganda éppen ezért csak utólag, a siker tudatában mert „rárepülni” a sikeres pilóták vállalkozásaira, előre túl nagy kommunikációs kockázat volt benne.
Ebben is különleges a Justice for Hungary elnevezésű repülőgép története. Ezek a pilóták mertek álmodni, és sikerük szinte minden esetben formálta a nemzeti identitást.
A beszélgetés fő kérdései:
- Hogyan és miként vált, válhatott a repülés önálló gazdasági tényezővé?
- Miért váltak fontossá a rekordrepülések (óceánrepülések), akár Magyarország számára is?
- És hogyan hatott a siker a pilóták sorsára, személyiségére?
A téma feldolgozására szervezett vitaestet intézetünk.